wrsc banners verb
  • banner_a_whitehall_raft.gif
  • banner_boats_dressed.gif
  • banner_catalina_raft.gif
  • banner_cepheus_kayaks.gif
  • banner_clubhouse2.gif
  • banner_dock_nightwind.gif
  • banner_e4boats_raft.gif
  • banner_flag.gif
  • banner_lapin_agile.gif
  • banner_pcrc_spinnakers.gif
  • banner_raft1a.gif
  • banner_raft2a.gif
  • banner_wrsc_school.gif
  • banner_wye_river1.gif
  • banner_z_annual_albacore.gif
  • banner_z_annual_arends1.gif
  • banner_z_annual_arends4.gif
  • banner_z_annual_laser1.gif

 

2016 Race Schedule  
  (note : detailed race schedules and RC_Volunteer Sheet are at the bottom of this page)  General Sailing Instructions
Date Event Chair Pro Results/NOR
Apr 9 Fitting Out Day Rear Commodore    
Apr 16 Flag Raising Commodore    
Apr 24 Race Committee Orientation      
Apr 26 Tuesday Series John Geiger    
Apr 30 LTS Session 1 LTS    
         
Apr 30 Spring Regatta - Day 1 Constantine Seremetis NOR
Registration


May 1 Spring Regatta - Day 2 Constantine Seremetis   Results
May 3 Tuesday Catamaran series John Geiger     
May 6 Friday Laser series Roger Link    
May 7 Spring Big Boat Short Hand race Rich Acuiti  NOR
May 7 Learn to Sail - Session 1 LTS    
May 10 Tuesday Series John Geiger    
May 13 Friday Laser Series Roger Link    
May 14 Learn to Sail - Session 1 LTS    
May 14 Lighthouse race John Geiger NOR
May 15  Sunday series (Nelson Parks)      
May 17 Tuesday Series John Geiger    
May 20 Friday Laser Series Roger Link    
May 21 Learn to Sail - Session 1 LTS    
May 21 Albacore Nationals 1 Peter Duncan   CANCELLED
May 22 Albacore Nationals 2 Peter Duncan    CANCELLED
May 24 Tuesday Series John Geiger  
May 27 Friday Laser Series Roger Link    
May 31 Tuesday Series John Geiger    
         
Jun 3 Friday Laser Series Roger Link    
Jun 4 Learn to Sail - Session 2 LTS    
Jun 4 Dave Irey - Day 1 Peter Duncan  NOR/Reg
SIs
photos

Jun 5 Dave Irey - Day 2 Peter Duncan  
Results

photos
Jun 7 Tuesday Series John Geiger    
Jun 10 Friday Laser Series Roger Link    
Jun 11 Learn to Sail - Session 2      
Jun 11 Open House      
Jun 12 Galesville Heritage Race Doug Watson NOR/SIs 
Jun 14 Tuesday Series John Geiger    
Jun 17 Friday Laser Series Roger Link    
Jun 18 Big Boats around Cans Rich Acuiti  NOR  SIs  
Jun 18 Learn to Sail - Session 2      
Jun 18 Spring Rendezvous   NOR  
Jun 21 Tuesday Series John Geiger     
Jun 24 Friday Laser Series Roger Link    
Jun 24 Stand Up Paddleboard John Jessup    
Jun 25 Learn to Sail - Session 2      
Jun 26 Sunday Series      
Jun 29 Junior Regatta Junior Sailing Program NOR Results
Jun 28 Tuesday Series John Geiger    
         
Jul 1 Friday Laser Series Roger Link     
Jul 5 Tuesday Series John Geiger    
Jul 8 Friday Laser Series Roger Link    
Jul 10 Sunday Series      
Jul 12 Tuesday Series John Geiger     
Jul 15 Friday Laser Series Roger Link    
Jul 19 Tuesday Series John Geiger   
Jul 22 Friday Laser Series Roger Link    
Jul 23 Learn to Sail - Session 3      
Jul 24 Sunday Series    
Jul 26 Tuesday Series John Geiger     
Jul 29 Friday Laser Series Roger Link    
Jul 30 Learn to Sail - Session 3      
Jul 30  Poplar Island Race Rich Acuity     NOR
         
Aug 2 Tuesday Series John Geiger    
Aug 4 Jet 14 Nationals 1 Daphne Byron    NOR
Aug 5 Jet 14 Nationals 2 Daphne Byron     
Aug 5 Friday Laser Series Roger Link    
Aug 6 Learn to Sail - Session 3      
Aug 6 Jet 14 Nationals 3 Daphne Byron     
Aug 7 Jet 14 Nationals 4 Daphne Byron    results    docx
Aug 9 Sunday Series      
Aug 9 Tuesday Series John Geiger     
Aug 12 Friday Laser Series Roger Link    
Aug 13 Learn to Sail - Session 3      
Aug 14 Sunday Series      
Aug 16 Tuesday Series John Geiger     
Aug 19 Friday Laser Series Roger Link    
Aug 21 Sunday Series      
Aug 23 Tuesday Series John Geiger     
Aug 26 Friday Laser Series Roger Link    
Aug 27 Crab Feast Jon Newton & Amelia    
Aug 29 Tuesday Series John Geiger     
         
Sep 2 Annapolis to Galesville Race Vice-Commodore   NOR 
Results
online_registration
??? Bill Heintz - Multihull    
Sep 3 Bill Heintz Memorial Regatta - day 1 Vice-Commodore   NOR
Sailing Instructions
online_registration
Sep 4 Bill Heintz Memorial Regatta - day 2 Vice-Commodore   Results

         
Sep 6 Tuesday Series John Geiger    
Sep 13 Tuesday Series John Geiger     
Sep 18 Capt Dick Hartge Race Robin Hartge   Results 
Sep 24 SUP Regatta Peter Bell Jr     
Sep 27 Tuesday Series John Geiger     
         
Oct 1 John McLaughin Beach Cat Memorial 1 Bob Schnabel     
Oct 2 John McLaughin Beach Cat Memorial 2 Bob Schnabel    Results
Oct 4 Tuesday Series John Geiger    
Oct 15 Fall Rendezvous - Wye River Jon Newton & Amelia    
Oct 15 Pumpkin Patch Regatta 1 Mark Bellerman  


Oct 16 Pumpkin Patch Regatta 2 Mark Bellerman   Results
Oct 22 505 Region II Championship - Day 1 Macy Nelson    NOR    SI   
Oct 23 505 Region II Championship - Day 2 Macy Nelson     
         
Detailed Race Schedules      
  Full Race Schedule  (2016_04_12)      
         
         
  Race Committee Sign-up link to External website 2016      
         
  General Sailing Instructions  (2016)      
         
         
         
         
         

Special Notice

OCTOBER NEWSLETTER IS ONLINE

DO NOT PARK IN THE WEST RIVER YACHT HARBOR PARKING LOT

We continue to have members and guests of the club parking in the West River Yacht Harbor WRYH parking lot.  
The situation is such that abusing cars will be towed at the car owners expense.  

WRYH is our neighbor.

Upcoming Events

Calendar

Su Mo Tu We Th Fr Sa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Show Full Calendar